محصولات U-PVC مانند لوله های U-PVC از پودر خام PVC از طریق یک فرآیند فشاری و دمایی شکل می گیرند. دو فرآیند اصلی که در تولید استفاده می شوند عبارتند از اسکتروژن برای تولید محصولات پیوسته نظیر لوله، و قالب گیری برای محصولات مجزا نظیر اتصالات.

فرایند مدرن U-PVC مستلزم به کارگیری روش های علمی – صنعتی پیشرفته برای کنترل دقیق متغیرهای فرآیند است. ماده پلیمری مورد استفاده، پودری با جریان آزاد می باشد که نیازمند اضافه کردن پایدارکننده ها و روان کننده های مختلف است. به همین دلیل انتخاب فرمولاسیون و پس از آن اختلاط، دو عامل حیاتی در فرآیند تولید محسوب می شوند.

پلیمر و افزودنی ها به دقت وزن می شوند و سپس به واحد اختلاط (میکسر) می روند. میکسرها با سرعت بالا، مواد اولیه را با یکدیگر مخلوط می کنند تا یک مخلوط خشک یکنواخت حاصل شود که در این مرحله، دمایی در حدود 190 درجه سانتیگراد از طریق اصطکاک و برش در میکسر ایجاد می شود. در مراحل مختلف فرآیند اختلاط، افزودنی ها ذوب شده و روی سطح دانه های PVC را پوشش می دهند. پس از رسیدن به دمای مناسب، مخلوط به صورت اتوماتیک به یک مخزن خنک کننده انتقال می یابد و دمایش به سرعت کاهش می یابد.

اکسترودر قلب فرآیند تولید لوله های U-PVC است که دارای یک سیلندر با المنت های حرارتی قابل کنترل است که در آن مارپیچ/ مارپیچ های دقیقی می چرخند. اکسترودرهای جدید ماشین های بسیار پیچیده ای هستند که به دقت طراحی شده اند تا فشار و برش روی مواد در تمام مراحل فرآیند قابل کنترل باشد.

محصول مرحله قبل به درون سیلندر و مارپیچ فرستاده می شود تا از طریق گرما، فشار و برش به حالت “مذاب” مورد نظر برسد. در حین گذر از میان مارپیچ، ذرات PVC از تعدادی نواحی حرارتی می گذرد که باعث تراکم، یکنواختی بیشتر و گازگیری از جریان مذاب می شود و همچنین آخرین ناحیه فشار را افزایش می دهد تا مواد مذاب از داخل قالب عبور کنند و براساس اندازه و مشخصات لوله مورد نظر شکل بگیرد. طراحی قالب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که تاثیر زیادی روی یکنواختی خواص محصول نهایی دارد.

پس از آنکه لوله از قالب اکسترودر خارج شد، در یک کالیبراتور به کمک جریان هوا یا وکیوم به اندازه مطلوب خواهد رسید. طول کالیبراتور حدودا سه برابر قطر لوله است. این طول برای ثابت کردن قطر لوله قبل از مرحله پایانی سرمایش در حمام آب با دمای کنترل شده ضروری است.

لوله به وسیله یک دستگاه کشش با سرعت ثابت از مراحل کالیبراسیون و سرمایش عبور می کند. و این نکته حائز اهمیت است که کنترل سرعت بسیار مهم می باشد ، چرا که بر روی ضخامت دیواره محصول نهایی تاثیر می گذارد.

یک چاپگر هم راستا در فواصل مشخص، لوله ها را بر حسب اندازه، نوع، تاریخ و … نشانه گذاری می کند و یک اره اتوماتیک لوله ها را بر حسب اندازه مورد نیاز می برد.

یک دستگاه کوپله (Belling Machine) روی یک سر هر شاخه لوله، مادگی ایجاد می کند که عموما دو نوع مادگی وجود دارد: مادگی برای اتصال با واشر لاستیکی و مادگی برای اتصال با چسب.

محصول نهایی پس از بازرسی و انجام آزمونهای آزمایشگاهی کنترل کیفی به انبار می رود تا در نهایت به مقصد مورد نظر ارسال شود.

خط تولید لوله های یو پی وی سی

لوله های U-PVC از بهترین لوله های پلیمری محسوب می شود که کاربردهای بسیاری نیز دارد. لوله های پی وی سی، به کمک فرآیند فشاری و دمایی به وجود می آیند که در فرآیند تولید این لوله ها از اسکتروژن و قالب گیری استفاده می شود. این لوله ها، در حال حاضر با روش های مدرن تری تولید می شوند. پلیمر و سایر مواد مورد نیاز آن با دقت زیاد وزن خواهند شد و بعد در یک دمای بالا برش زده و میکس می شود، سپس بازرسی و آزمایشات کنترل کیفیت روی آن به درستی انجام می شود، تا در نهایت به لوله های U-PVC تبدیل شود. البته این فقط بخشی از مراحل تولید آن است و در واقع ساخت این لوله های مراحل پیچیده تری دارد.

لوله های U-PVC به گونه ای فرمول بندی می شوند تا استحکام کششی بلند مدت بالایی داشته باشند. حداقل استحکام مورد نیاز (MRS) (که در طراحی لوله های تحت فشار به کار می رود)، برای لوله های U-PVC در حدود دوبرابر بیشتر از مقادیر متناظر دیگر لوله های پلاستیکی نظیر پلی اتیلن است.

ابعاد لوله ها

ابعاد لوله های پی وی سی معمولا باید طوری باشد که از استحکام کششی زیاد در طولانی مدت، برخوردار باشند. حداقل استحکامی که برای این لوله ها مد نظر است باید دو برابر لوله های دیگر مانند لوله های پلی اتیلن باشد. همین امر باعث مقاوت آن ها در مقابل ضربه و … می شود.

خواص و مزایای لوله های UPVC

 1. مقاومت در برابر خوردگی:

لوله هایU-PVC نارسانای جریان الکتریکی هستند و در برابر واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که منجر به خوردگی در فلزات می شوند، مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله U-PVC وجود دارد. در نتیجه استفاده از لوله U-PVC در کاربردهایی که در آن خاک مهاجم وجود دارد، بسیار به صرفه است.

 1. مقاومت شیمیایی بالا:

PVC در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیر آروماتیک مقاوم است. این ماده همچنین در برابر اکثر خورنده ها نظیر اسیدهای غیر آلی، بازها و نمک ها مقاوم است و برای کارهای معمول آبرسانی، لوله های U-PVC کاملا در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک و آب مقاوم هستند. مسئله مقاومت شیمیایی تنها هنگامی مطرح می شود که محیط های غیرعادی وجود داشته باشد و یا از لوله برای انتقال مواد شیمیایی استفاده شود.

 1. مدول الاستیسیته بالا و انعطاف پذیری:

مقاومت لوله های U-PVC در برابر شکست یکی از مزایای عملکردی مهم آنها محسوب می شود. لوله های U-PVC تحت بار قادرند بدون شکستگی تغییر شکل بدهند. مدول الاستیسیته U-PVC یکی از مزایای مهم آن برای کاربردهای دفنی محسوب می شود، بخصوص در شرایطی که حرکت یا لرزش خاک محتمل باشد (زمین لرزه و …) بالا بودن این کمیت باعث می شود تا پدیده دو پهنی در این لوله ها به حداقل برسد. همچنین با توجه به اینکه ضخامت لوله های فاضلابی براساس مقدار مدول الاستیسیته رزین مصرفی در ساخت لوله تعیین می گردد، بالا بودن مدول U-PVC باعث کاهش ضخامت لوله و افزایش سطح مقطع عبور جریان می شود.

 1. استحکام کششی بلند مدت:

لوله های U-PVC به گونه ای فرمول بندی می شوند تا استحکام کششی بلند مدت بالایی داشته باشند، حداقل استحکام مورد نیاز (MRS) (که در طراحی لوله های تحت فشار به کار می رود) برای لوله های U-PVC حدود دو برابر بیشتر از مقادیر متناظر دیگر لوله های پلاستیکی نظیر پلی اتیلن است. به همین دلیل هم ضخامت لوله های U-PVC نسبت به سایر لوله های پلاستیکی کمتر بوده و در نهایت وزن کمتری نیز دارد، که این مسئله مزیت مهمی محسوب می شود.

 1. نسبت استحکام به وزن بالا، وزن سبک:

استحکام بالای U-PVC باعث حداقل شدن ضخامت و سبکی این لوله ها می گردد. لوله های U-PVC مزیت سبکی چشمگیری دارند که جنبه ایمنی مهمی محسوب می شود و همچنین امکان حمل و نقل آسان، آسیب های کاری را حداقل نموده و نصب و حمل و نقل ارزان تر را تسهیل می کند.

 1. اتصالات آب بند:

یکی از مزیت های مهم برای هر لوله آب بندی اتصالات آن است. لوله های U-PVC با عمق دخول بالا و سیستم های اتصال اورینگی (Push-fit) توانسته است از طریق همین مزیت بسیاری از محصولات سنتی را کنار بزند.

 1. مقاومت در برابر سایش/ خراش:

لوله های U-PVC مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش و خراش از خود نشان می دهند. ثابت شده است که لوله های U-PVC دوام بسیار بالاتری نسبت به لوله های فلزی، سیمانی و سفالی در برابر انتقال مواد دوغابی دارند.

 1. استحکام ضربه:

تحت شرایط نرمال، لوله های U-PVC مقاومت نسبتا بالایی در برابر آسیب های ناشی از ضربه در مقایسه با لوله های سفالی، سیمانی و بیشتر مواد رایج در ساخت لوله دارند. و با وجود کاهش مقاومت ضربه لوله های U-PVC در دماهای بسیار پایین، استحکام ضربه آن همچنان بالاتر از حد نیاز است.

 1. مقدار زبری پایین:

زبری لوله عامل بسیار مهم و موثری در ایجاد افت فشار و کاهش دبی می باشد. لوله های U-PVC به دلیل داشتن سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک پایین)، مقاومت بسیار پایینی در برابر جریان سیال از خود نشان می دهند. علاوه بر این، در بسیاری از لوله ها باکتری ها در قسمت های زبر و دارای پستی و بلندی لوله تجمع می کنند (تشکیل Biofilm ) و به مرور راه جریان آب را می بندند، که این امر باعث افت فشار جریان شده و بر سلامت آب آشامیدنی نیز تاثیر منفی می گذارند. زبری هیدرولیکی پایین لوله های U-PVC ، با ممانعت از تشکیل بیوفیلم، علاوه بر کاهش افت فشار، مانع ته نشینی لجن در شبکه های فاضلابی شده و در شبکه های توزیع آب آشامیدنی نیز باعث کاهش احتمال آلودگی می شود. بنابراین هزینه های نگهداری این لوله ها پایین بوده و طراحی اولیه خط لوله نیز بهینه تر صورت می گیرد.

 1. کیفیت آب:

استفاده از فرمولاسیون مناسب جهت تولید لوله های U-PVC موجب می شود تا مطابق استانداردهای NSF61-62 بتوان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده نمود و اطمینان حاصل کرد که مقادیر سرب، قلع و سایر عناصر سمی نظیر جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

 1. مقاومت در برابر شعله:

لوله U-PVC به سختی آتش می گیرد و در غیاب منبع خارجی شعله به سوختن ادامه نمی دهد. در اثر سوختن PVC، گاز HC1 آزاد می شود که این گاز از دسترسی اکسیژن به منطقه مشتعل شده جلوگیری می کند. به همین دلیل است که PVC را ماده ای خود خاموش شونده می نامند.

 1. قیمت مناسب:

علاوه بر مزایای ممتاز ذکر شده برای لوله های U-PVC ، قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله های پلیمری، فلزی، چدنی و … می باشند. به طوری که امروزه لوله های U-PVC در دنیا یکی از گزینه های اصلی در شبکه های آب و فاضلاب می باشند.

مزایای لوله های U-PVC

 • قیمت مناسب
 • انعطاف پذیری
 • کاهش ضخامت لوله ها و افزایش عبور جریان ها
 • عدم آتش گرفتن لوله ها به دلیل جنس مرغوب آن ها
 • از بین بردن آلودگی ها و عدم عبور آن ها از جریان آب
 • طول عمر و دوام بیشتر نسبت به لوله های فلزی، سیمانی، سفالی
 • مقاومت بالای لوله در برابر ضربه ها، مواد شیمیایی موجود در خاک و…
 • استحکام کششی لوله ها و سبکی وزن آن ها نسبت به سایر لوله ها پلاستیکی

یو پی وی سی، در چه جاهایی استفاده می شود؟

موارد استفاده یو پی وی سی، معمولا در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری قابل مشاهده است. UPVC برای در و پنجره های دو یا سه جداره، لوله کشی ها و… کاربرد دارد. به علاوه از UPV در صنعت غذا، دارو و بهداشت نیز استفاده می شود.

چرا لوله های UPVC

شاید بپرسید چرا لوله های UPVC، بیشتر از سایر لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند. از دلایل محبوبیت این لوله ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب آسان
 • صرفه جویی در انرژی
 • عدم پوسیدگی لوله ها
 • سازگار با محیط زیست
 • مقاوم در برابر نفوذ آب و…
 • مقاوم در برابر حرارت و آتش سوزی
 • قابلیت بالای انعطاف و تنوع در ساخت نگهداری و نظافت آسان

و…

مزایا و کاربرد لوله پلیکا

موارد کاربرد لوله پلیکا:

 • سیستم آبیاری تحت فشار (مزرعه)
 • سیستم آبرسانی شهری
 • سیستم فاضلاب شهری
 • سیستم فاضلاب ساختمان
 • سیستم تخلیه آب باران
 • سیستم آبرسانی ساختمان
 • سیستم هواکش ساختمان
 • انتقال کابلهای برق و مخابراتی
 • سیستم آبرسانی از چاه های آب

مزایای لوله های پلیکا

 • طول عمر زیاد
 • ضد زنگ و پوسیدگی
 • نصب و اجرای آسان، بدون نیاز به تجهیزات خاص
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی موجود در فاضلاب ها، حرارت و…
 • قابل استفاده برای مناطق زلزله خیز، دارای رطوبت، نشت پذیر و…

ویژگی های لوله پلیکا

 1. عدم تخریب گر بودن انبساط طولی
 2. انتقال حرارت ناچیز در مقایسه با فلزات
 3. مقاوم در مقابل اسیدها و بازهای موجود در فاضلابها
 4. مناسب جهت مناطق زلزله خیز، نشت پذیر و مرطوب
 5. داشتن کمترین ضریب انبساط طولی نسبت به دیگر پلیمرها
 6. فاقد زنگ اب، پوسیدگی و رسوب، عدم تغییزر رنگ، طعم و بوی آب
 7. سهولت در نصب و اجرا بدون نیاز به تجهیزات خاص مربوط به جوش لوله پلی اتیلن و لوله سبز
 8. بالا بودن ضریب جریان لوله های پلیکا در مقایسه با دیگر لوله ها و ثابت ماندن آن با گذشت زمان

قابل ذکر است که حلقه های آب بندی (اورینگها) مورد استفاده در لوله و اتصالات پوش فیت ساخت کشورهای آلمان، ایتالیا و سوئد بوده و با بهره گیری از فن آوری بسیار پیشرفته و فرمولاسیون خاص تولید می شوند. این واشرها در برابر کلیه ترکیبات شیمیایی موجود در فاضلاب مقاوم بوده و به راحتی PH های بسیار بالا و پایین را تحمل می نمایند و در نتیجه دارای عمر دائمی هستند.

انواع لوله های پلیکا

 • لوله پلیکای چسبی: برای آبرسانی های تحت فشار به رنگ طوسی، کاربرد دارند.
 • لوله پلیکای فاضلابی: این لوله ها به صورت رو کار و زیرکار در داخل ساختمان ها استفاده می شوند.
 • لوله پلیکای اولینگی: این لوله ها، راحت و ساده نصب می شوند. به علاوه باعث اتصال مطمئن لوله ها در جهت آب بندی موثر، هستند.
 • لوله پلیکای مخابراتی: لوله های مخابراتی تنها در قطر 110 میلی متر با وزن خاص (15 کیلوگرم)، قابلیت تولید دارند.

لوله پلیکا فاضلابی چسبی:

این لوله جهت استفاده در داخل ساختمان زیر و روی کار طبق استاندارد EN1329 یا استاندارد ملی ISIRI9119 ایران تولید می شود.

لوله پلیکا آبرسانی چسبی:

این لوله پی وی سی جهت مصارف آبرسانی تحت فشار به رنگ طوسی سیر براساس استاندارد EN1452 یا استاندارد ISIRI9117 ایران تولید می شود.

لوله پلیکا آبرسانی اورینگی PUSH FIT:

 • اتصال مطمئن و موثر لوله ها در جهت آب بندی هر چه بهتر
 • عدم شکستگی حاصل از نشست ساختمان در اثر زلزله و نشست خاک
 • بی نیاز به چسب و جوش عدم شکستگی ناشی از انقباض و انبساط طولی
 • سادگی و راحتی اتصال و در نتیجه کاهش زمان نصب و افزایش سرعت عمل

این لوله ها به رنگ طوسی براساس استاندارد EN1452 یا استاندارد ISIRI9117 ایران (6 متری) خواهند بود.

لوله پلیکا مخابراتی:

این لوله فقط در قطر 110 میلی متر و با وزن 15 کیلوگرم در هر شاخه تولید می شود.

ویژگی های لوله های مخابراتی

 • قابل جابه جایی
 • داشتن وزن سبک
 • نصب ساده و راحت
 • مقاوم در برابر آسیب
 • استحکام لازم در برابر پوسیدگی
 • جلوگیری از عواملی مثل رطوبت، فرسایش و مواد خورنده